Volný čas – cestování

Z hlediska životního prostředí je nejšetrnější cestovat méně, do blízkých vzdáleností a ideálně s pomocí vlastních sil. Můžete si např. udělat pěší výlet do vašeho blízkého okolí. Inspiraci pro pěší výlety můžete načerpat zde, kam se podívat za českou divočinou vám napoví brožura Poznejte českou divočinu.

Pokud se chcete vydat do větších vzdáleností, je nejlepší variantou kolo a koloběžka. Tento způsob dopravy je šetrný k životnímu prostředí a pohyb také prospěje vašemu zdraví. Na internetu lze nalézt spoustu webů, kde jsou přehledně zpracované dostupné cyklotrasy. Např.:

Při cestování do vzdálenějších oblastí je nejšetrnější možností jízda vlakem nebo autobusem. Cesta vlakem přitom může být stejně levná jako environmentálně nevhodný let.

Další variantou, je cestovat autem. Pokud jezdíte autem pouze svátečně a nárazově, jistě se vám více vyplatí auto si půjčit nebo jej s někým sdílet, například přes Autonapůl. Při výběru vozidla platí, že nejnižší negativní dopady se pojí s elektromobilem, dále s pohonem CNG, LPG, benzínovým motorem. Nejhorší dopady přináší motor dieselový.

Zároveň neplýtvejte zbytečně pohonnými hmotami a nejezděte sami. Auto udržujte v perfektním stavu (nafouknuté pneumatiky, vyměněný olej), snížíte tak jeho spotřebu.

Pokud není možné se letecké dopravě vyhnout, je možné alespoň kompenzovat uhlíkovou stopu, kterou cesta letadlem vyprodukuje. Pro zjištění vyprodukovaných emisí vaším letem poslouží kalkulačka uhlíkové stopy.

Před odjezdem na delší cestu nezapomeneme vypnout spotřebiče ve STAND BY režimu.

Na cestě se vyhýbáme jednorázovým obalům a preferujeme místní produkty.