Oblečení

Většina oblečení, a to i oblečení známých značkových firem, je dnes vyrobena v Číně, Malajsii, nebo Indonésii. Obuv především v Číně a Indii. V zemích, které jsou pověstné extrémně nízkými mzdami, špatnými pracovními podmínkami a nedostatečnou ochranou přírody. Jejich nákupem můžeme přispět k ničení životního prostředí na druhé straně planety.

Co s tím?

  • Opakované použití: Nakupujeme i oblečení z druhé ruky – to, co hledáme, možná už někdo jiný nepotřebuje. Second handů a charitativních obchodů je po celé republice velké množství. K vyhledání nejbližšího „sekáče“ lze využít web Převlíkárna.

Oblečení, které ztratilo barvu nebo je jinak obnošené, můžeme přešít, obarvit či obatikovat. Pokud je sami již nepotřebujeme, dáme je do bazaru, věnujeme je známým, rodinným příslušníkům, charitativním organizacím. Lze také využít akce, na nichž se přímo vyměňuje oblečení s dalšími lidmi – tzv. SWAP. Tím se lze zbavit již nepotřebných věcí (nejen oblečení), a zároveň si přinést domů nové kousky. Pokud ani to nelze pak můžeme starý textil odevzdat k recyklaci do speciálních kontejnerů:

  • Kvalita: Kupujeme oblečení s dlouhou životností, které zajistí, že ho opravdu „vynosíme“. Vyplatí se zkontrolovat kvalitu látky či pevnost stehů.
  • Lokalizace: Můžeme si nechat oblečení ušít na míru u místních krejčových a krejčích, nebo alespoň preferovat oblečení a materiály české či geograficky blízké výroby.

Co se týče materiálu, preferujeme ekologická přírodní vlákna. Snažíme se vyhnout polyesteru, elastinu, lykře a klasické bavlně. Naopak dáváme přednost biobavlně, biobambusu, konopí, dřevěným vláknům, lnu a vlně.

  • Biobavlna: podobně jako biopotraviny je i biobavlna pěstována a zpracována bez použití problematických a toxických chemických látek.
  • Biobambus: Bambus roste rychle a přirozeně bez pesticidů, herbicidů nebo umělých hnojiv. Výroba bambusového vlákna se však neobejde bez chemie. Textil z biobambusu výborně absorbuje pot, je antistatický a antibakteriální.
  • Konopí: Oblečení z konopných vláken je neobyčejně pevné. Nepustí se do něj moli. Dobře saje pot, je antistatické a antibakteriální. Pěstování konopí omezuje výskyt plevelů, takže se nemusí používat chemie.
  • Celulózová vlákna ze dřeva: Vlákna nevyžadují bělení chlórem. Jsou velice pevná a neobsahují zbytečné chemikálie, takže jsou vhodná pro alergiky.
  • Len: chladí, takže je vhodný pro letní oblečení. Potřebuje méně pesticidů a chemikálií.
  • Vlna: Je pružná a ohebná. Dovoz levné vlny ze zahraničí způsobuje, že se s tou domácí zachází jako s odpadem.

Certifikace:

  • „Fair trade“ oblečení s označením Fair Wear Foundation je ušito za dodržování pracovněprávních standardů Mezinárodní organizace práce.
  • Pro textilní výrobky, na jejichž výrobu byly použity suroviny z ekologického zemědělství, se vžilo označení organický textil či biotextil. Materiál takového textilu pochází z rostlin, které byly pěstovány ekologicky šetrným způsobem. U biotextilu je kladen důraz na původ surovin. V ČR se můžeme setkat například s certifikáty britské Soil Association.
  • Celosvětově známá, rozšířená a velmi přísná je certifikace textilií „Oeko-Tex® Standard 100“ potvrzující, že výrobky nejsou škodlivé pro lidi ani životní prostředí a při výrobě bylo eliminováno použití nebezpečných chemikálií.