Při vybavení budov a domácností se vyplatí investovat do větší trvanlivosti a kvality. Stav místností, kde se zpravidla zdržujeme, výrazně ovlivňuje naše zdraví.
Nábytek
Starý, stále funkční nábytek je zpravidla možné renovovat. Domácnost nebo kancelář si také můžete vybavit použitým nábytkem. Ten přebytečný naopak přenechejte dalším: například na Florenci ve Z pokoje do pokoje, v Ikea, v Cirkulární dílně nebo na platformě Nevyhazujto.
Přirozeným a šetrným materiálem pro nábytek zůstává dřevo. Je přitom dobré dát přednost výrobkům s certifikátem FSC. Ten garantuje, že dřevo bylo pěstováno v souladu se zásadami šetrného, ekologicky a sociálně odpovědného lesního hospodářství. Značku FSC najdete na nábytku, podlahové krytině, papíru i kuchyňském náčiní. Kde můžete takové výrobky koupit najdete na mapě obchodů. Více informací o nakupování věcí ze dřeva si můžete přečíst v nakupovacím desateru.
Podlahové krytiny
Podlahovou krytinu bychom měli vybírat mezi přírodními materiály, jako je dřevo, korek, keramické dlaždice, přírodní linoleum či koberce z přírodních materiálů a pokud možno ne dovezené z příliš velké dálky.
Přírodní linoleum (marmoleum) se vyrábí z látek na bázi lněného oleje, kalafuny, dřevité moučky, jutové tkaniny, s mikroskopickou vrstvou plastu na povrchu, která ho chrání. Vydrží nejméně 30 let, je nestudené, netoxické, dobře omyvatelné. Ale pozor. Pod slovem linoleum vám může někdo nabízet také materiál z PVC, které obsahuje chlorované plasty a ftaláty a proto je naopak lepší se mu vyhnout.
Přírodní koberce mohou být z vlny, sisalu, kokosu, lnu, aj. materiálů. Naopak ty umělé mohou uvolňovat kousky plastu a těkavé organické látky. Seznam výrobců koberců bez toxických látek má přehledně zpracovaný Arnika. Lepení podlahových krytin na podklad je lepší se vyhnout kvůli rozpouštědlům, které se z něj uvolňují.
Jak vybrat do domácnosti vhodné elektrické spotřebiče se dozvíte zde