Volný čas – vybavení na sport a turistiku

Když začínáme s novým sportem, nejdříve zvažme, jestli jej budeme dlouhodobě provozovat. Vybavení si proto můžeme nejprve půjčit na zkoušku od přátel či z půjčovny. Zjistíme tak, jestli nám daný sport opravdu vyhovuje, a ušetříme nejen přírodu, ale i naši peněženku. Sportovní vybavení je možné si zapůjčit např. v Library of things, nebo v Půjčovně.

Pokud si už chceme vybavení koupit, je nejekologičtějším řešením nákup z druhé ruky. Lze také využít různé second-handy, bazary a výměnné akce.

Pro výběr sportovního oblečení platí podobná pravidla, jako pro nákup oblečení pro běžné nošení. Přičemž jedním z nejdůležitějších faktorů je kvalita. Kupujeme oblečení s dlouhou životností a s možností opravy. Ideální je preferovat oblečení a materiály české či geograficky blízké výroby.

Co se týče materiálu, při výběru sportovního a funkčního oblečení je těžší se vyhnout umělým vláknům. Přesto lze pořídit některé výrobky ze 100% biobavlny, vlny, konopí, lnu, popř. kůže.

Důležité je vyhnout se především nebezpečným chemikáliím, které mohou být ve sportovním a outdoorovém oblečení a obuvi obsažené. Jednou z těchto látek jsou tzv. PFC (Perfluorované sloučeniny, nebo také fluorokarbony). Tyto látky dodávají textiliím voděodolnost a odolnost proti znečištění. Nicméně ale díky těmto vlastnostem se v přírodě nerozkládají. Zůstávají v ní několik set let, některé z nich se mohou hromadit v tělech živočichů včetně člověka, a ohrožovat tak jejich zdraví.