Dovolená i výlety šetrně a ekologicky

Letní sezóna a dovolené jsou v plném proudu a česká příroda zejména v letošním roce zažívá nápor turistů. 

Přinášíme proto pár tipů, jak co nejméně při výletech zatížit přírodu. Stačí si jen vzít pár lehkých věcí do batohu navíc.

Co s sebou:

  • vlastní znovupoužitelná lahev (může být z plastu, nerezu či skla)
  • lžíce, zavírací nožík
  • utěrka
  • látkové kapesníky
  • uzavíratelná krabička (na svačinu, nebo sběr lesních plodů)
  • plátěná taška (hodí se na neplánované sbírání hub)
  • sáček na odpadky + rukavice

 

Pokud se při výletování chcete vyvarovat zbytečného odpadu z jídla, připravte si svačinu s sebou do uzavíratelné krabičky. Na doplnění energie jsou vhodné např. domácí raw tyčinky. Můžete si je sami doma vyrobit levněji, než byste je sehnali v obchodu. Navíc je můžete zabalit do pečicího papíru, který je kompostovatelný, čímž se vyhnete zbytečné produkci odpadů z kupovaných tyčinek. Inspirovat se můžete třeba recepty zde nebo zde.

Vzhledem k většímu turistickému vytížení českých lesů a hor bohužel přibývá i množství odpadků, které po sobě turisté v přírodě zanechávají. Některé odpadky se přitom v přírodě rozkládají desítky až stovky let, a po dobu svého rozkladu mohou do prostředí vypouštět škodlivé látky. Ulehčit přírodě od odpadků můžete i na obyčejném výletě. Stačí si vzít s sebou rukavice a sáček na odpadky.

Ekologické přípravky

Pokud v přírodě hodláte strávit noc, dbejte na to, abyste po sobě nezanechali odpad ani „neotrávili“ prostředí špatně rozložitelnými látkami. Ať už potřebujete v přírodě mýt nádobí, čistit si zuby, nebo se umýt, je dobré používat výrobky na přírodní bázi, které se budou v přírodě dobře rozkládat. Mycí prostředky i přírodní kosmetiku můžete zakoupit v internetových nebo specializovaných obchodech, ale často i v běžných drogeriích.

Samostatnou kapitolou jsou opalovací krémy a repelenty. Nejenže látky v nich obsažené mohou škodit přímo vám, ale navíc se při koupání z pokožky smyjí a mohou škodit vodním organismům. Jaké opalovací krémy volit a jakým se vyhnout se můžete dočíst zde

Vyvarujte se také používání vlhčených ubrousků, které jsou v přírodě špatně rozložitelné. 

Přidáváme několik tipů, kde je možné šetrné mycí prostředky i kosmetiku sehnat:

Doprava:

Z hlediska životního prostředí je nejšetrnější cestovat méně, do blízkých vzdáleností a ideálně s pomocí vlastních sil. Můžete si např. udělat pěší výlet do vašeho blízkého okolí. Inspiraci pro pěší výlety můžete načerpat zde, kam se podívat za českou divočinou vám napoví brožura Poznejte českou divočinu.

Pokud se chcete vydat dál, je nejlepší variantou kolo a koloběžka. Tento způsob dopravy je šetrný k životnímu prostředí a pohyb také prospěje vašemu zdraví. Na internetu lze nalézt spoustu webů, kde jsou přehledně zpracované dostupné cyklotrasy. Např.:

Při cestování do vzdálenějších oblastí je nejšetrnější možností jízda vlakem nebo autobusem.