Úklid a hygiena

Velkou část našeho plastového odpadu tvoří obaly od různých kosmetických a čisticích prostředků, které používáme pro osobní hygienu a úklid domácnosti. Kromě toho tyto výrobky často obsahují různé chemické látky, které škodí přírodě a mohou mít negativní efekt i na lidské zdraví, např. v podobě vyrážek, alergií apod.

Jak ekologicky na osobní hygienu?

Používáním agresivních pěnících a mycích látek (SLS, SLES, ALS) v zubních pastách, šamponech, nebo sprchových gelech dochází k likvidaci symbiotické mikroflóry na naší kůži. Výsledkem může být vznik plísňových onemocnění pokožky, ekzémů nebo zánětů.

Alternativu šetrnou k naší pokožce i životnímu prostředí představují přírodní produkty:

  • Tuhé šampony pění díky šetrným solím rostlinných tuků, jako jsou například soli zmýdelněného kokosového oleje. Dále obsahují různé další druhy výživných olejů a tuků. Vlasy po použití tuhého šamponu lépe drží svůj tvar. Nicméně pokud přecházíte na tuhé šampony, vaše pokožka si bude na méně extrémní čištění zvykat alespoň týden.  Někdy je vhodné po mytí šamponem vlasy omýt octem.
  • Přírodní zubní pasty bez chemie neobsahují z ropy vyráběné tenzidy a někdy ani fluor.
  • Přírodní kosmetika a deodoranty neobsahují syntetické konzervanty, emulgátory, pěnidla, barviva.
  • Přírodní kartáček z bambusu je 100% rozložitelný v přírodě (po použití lze kompostovat nebo spálit). Neobsahuje žádné ftaláty, BPA, těžké kovy, impregnaci ani laky. Je antibakteriální a dezinfikuje ústní dutinu.

Přehled značek, které vyrábějí přírodní kosmetiku, můžete nalézt zde.

Výrobky s ekoznačkou mají menší dopad na životní prostředí, musí totiž vyhovět řadě kritérií: biologická rozložitelnost, ekotoxicita pro vodní organismy, dráždivost kůže, kontaminace patogenními organismy, recyklovatelnost obalového materiálu, dávkování. Nejčastěji se setkáme s českým certifikátem „Ekologicky šetrný výrobek“ (http://www.ekoznacka.cz/), nebo evropským „The Flower“ (http://ec.europa.eu/ecat/).

Ekologické a přírodní výrobky bývají často ohleduplné, i co se týče produkce odpadu. Kromě šetrných výrobních postupů dbají na to, aby jejich výrobky byly z recyklovatelných nebo kompostovatelných obalů. Dobrým příkladem tak mohou být již zmíněné tuhé šampony a bambusové kartáčky, po kterých vám zbyde pouze papírová krabička, která se dá jednoduše zrecyklovat.

Jak ekologicky na domácí úklid?

Omezení používání chemických látek v našich domácnostech může prospět našemu zdraví i peněženkám. Prvním krokem je zabránit vniknutí nežádoucí špíny: před dveřmi by tedy měla být kvalitní rohož. Podobně používáme sítko ve dřezu v kuchyni, umývadle a vaně v koupelně. Jednodušší je vyčistit sítko než zanesený odpad.

Velkou část obalů od úklidových prostředků zároveň není možné recyklovat kvůli obsaženým chemickým látkám.

Alergii můžeme získat na jakoukoli látku. Existují ale látky, které jsou prokazatelně častými spouštěči alergií, zejména:

  • aromatické látky v pracích a čistících prostředcích, osvěžovačích vzduchu,
  • konzervační látky v tekutých pracích a čistících prostředcích.

Takže se vyhněme zbytečným chemikáliím ve výrobcích typu: voňavé čističe, kostky do WC, změkčovače, aviváž, zjasňovače textilu, osvěžovače vzduchu apod. Na WC či v koupelně můžeme pro pocit vůně použít přírodní vonný olej, nebo svazek sušených aromatických bylin.

V našich domácnostech není dezinfekce vhodná, pokud ošetřující lékař nestanoví jinak. Vyhýbejme se proto úklidovým prostředkům s nápisy: „dezinfekční“, „baktericid“ atp.

K nezbytnému úklidu často stačí mechanické prostředky a voda. Před použitím mikrovláknové utěrky (nazývané někdy švédská) ji potřebujeme mírně navlhčit a použít ochranné rukavice proti odírání rukou.

Na mytí oken také stačí roztok octa (1 díl kuchyňského octa na 3 díly vody). Pro důkladné čištění toalet a koupelny použijeme roztok octa (1 díl kuchyňského octa na 10 dílů vody) nebo roztok kyseliny citronové (dvě lžíce na litr teplé vody). Účinnost mytí zvýšíme přidáním několika kapek lihu nebo ekologického mycího prostředku. Na silně znečištěná místa (WC mísa, dlaždičky) roztok nejprve nastříkáme a necháme působit ideálně přes noc.

V neposlední řadě také nezapomeňte na předcházení zbytečným obalům.

Každodenně spotřebujeme v České republice zhruba 120 litrů vody na osobu, z toho maximálně polovina musí být skutečně pitná. Na splachování, praní a úklid stačí voda dešťová.

 

Odvápnění myčky na nádobí: rozpustíme v 1 litru vody cca 3 polévkové lžíce práškové kyseliny citronové a nalijeme do označené nádoby v myčce.

Obdobně lze postupovat u pračky, kávovarů a varných konvic.

 

Zajímavé informace:

Metodika pro odpovědné zadávání veřejných zakázek – Úklidové prostředky a služby, STEP 2016

Uklízíme ekologicky (pdf, 4 strany) – stručný a přehledný infolist o ekologickém úklidu, druhé vydání, prosinec 2011

Úklid a čištění – Informační list s podrobnými kritérii pro úklid a čištění (pdf, 6 stran) – podrobná kritéria úklidu, popis barevného kódování, seznam nežádoucích látek

Průvodce zeleným nakupováním úklidových a čisticích produktů a úklidových služeb (pdf, 19 stran), včetně vzorů veřejných zakázek na úklid, definice ekologického úklidu, plán standardu úklidu

Úklid a čištění – studie (pdf, 22 stran)

Úklid a čištění – rešerše (pdf, 11 stran)

Příloha k rešerši – úklid a čištění (Seznam úklidových prostředků)