Kam s odpady po Vánocích?

Vánoce jsou svátky, při kterých vzniká nejvíce odpadů. Nabízíme proto několik rad a tipů, jak je správně roztřídit a dál s nimi naložit. 

Vaření

Vánoce se ve většině českých rodin neobejdou bez smažení. Ať už připravujete kapra, řízky, nebo bezmasou alternativu, zbude vám v pánvi hodně přesmaženého oleje. Ten však nepatří do výlevky ani záchoda. Tuk totiž zanáší trubky a stěny kanalizace, tím je ucpává a ničí. Nejšetrnější variantou je přelít jej do PET lahve, a tu pak odložit do specializovaného kontejneru, nebo odevzdat do sběrného dvora. Pokud máte tuku jen malé množství, můžete jej nechat vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a vyhodit do směsného odpadu.

Různé odřezky a zbytky ze zpracované zeleniny (nať, slupky, košťály aj.) nemusíte vyhazovat. Dají se využít různými způsoby. Tipy na zpracování kuchyňských zbytků ve formě pesta, polévky, nebo domácí vegety najdete např. zde. Pokud se k jejich zpracování z jakéhokoli důvodu nedostanete, je nejlepší je vyhodit do kompostu nebo popelnice na bioodpad.

A pokud nezvládnete během svátků všechno jídlo spotřebovat, můžete ho dát např. do veřejné lednice

Obaly z dárků

Nejběžněji se u nás dárky balí do balicích papírů. Ne všechny typy balicích papírů je ale možné recyklovat. Papíry, které kvůli velikosti nebo poškození při rozbalování nemůžete znovu použít příští rok, proto pečlivě roztřiďte.  

Do modrého kontejneru na papír patří pouze ty, které nemají povrchovou úpravu (barevné obrázky, třpytky, lesklé tisky, voskování). Ostatní papíry patří do směsného odpadu. Podrobnosti o třídění různých druhů papírů se můžete dočíst zde. 

Pokud dostanete dárek v krabičce, zkuste se před jejím vyhozením zamyslet, jestli by se dala ještě nějak využít. Pokud ne, tak papírové a kartonové krabice i krabičky patří do modrého kontejneru

Kam se stužkami a mašlemi?

Stužky a mašle z dárků je dobré roztřídit. Mnoho z nich se totiž dá použít v příštím roce. Pokud jste dostali dárek převázaný lýkem, jutou nebo obyčejným provázkem z přírodních materiálů (konopí, bavlna, len ad.), tak ty je možné zkompostovat. Látkové stužky, které znovu nevyužijete, patří do kontejneru na textil

Jak naložit s dárky, které nevyužijete?

Všichni to známe, pod stromečkem můžeme nalézt věci, které již máme, nebo sami nevyužijeme. To však neznamená, že by nemohly dělat radost někomu dalšímu. 

Pokud dárek nelze vrátit v obchodě, je nejlepší se zkusit poptat po známých, zda by jej využili. Oblečení, hračky a knížky můžete nabídnout charitě, prodat do sekáče (mapa sekáčů), nebo vyměnit na swapu, případně vše výše jmenované dát do specializovaného kontejneru. Knihy můžete věnovat do knihovny, nebo knihobudek. 

Stromeček

S živým stromkem v květináči si zpravidla rovnou kupujete i návod k péči, a nabídku na jeho jarní vysazení. Pokud si každý rok pořizujete řezaný vánoční stromek, po svátcích jej nejprve  důkladně odstrojte, aby na něm nezůstala žádná poutka a háčky. Pak jej můžete odložit vedle popelnic, odkud bude místními popeláři odvezen do teplárny či spalovny. Šetrnější variantu představuje jeho zkompostování u vás doma na zahradě, nebo v kompostárně. Případně jej můžete sami odvézt do sběrného dvora. 

Dosloužilý stromek umělý  rozhodně nedávejte do žlutých popelnic. Umělé stromečky není možné recyklovat, patří proto taktéž do sběrného dvora. 

Více podrobností a další nápady, jak naložit se stromečkem po Vánocích, naleznete zde