Šetrně k přírodě a bez odpadů i o Vánocích

Vánoce jsou svátky, při kterých vzniká nejvíce odpadů. Nákup stromku, jídla, dárků a ozdob sebou přináší zvýšenou zátěž na životní prostředí. 

Abychom méně plýtvali, a mohli si s klidnějším svědomím užít advent, držme se několika základních zásad:

    • Přirozenost – Přírodní materiály bývají lepší, než ty umělé. Neobsahují nebezpečné látky, a zpravidla se po dosloužení dají lépe zlikvidovat. Ozdoby z přírodních materiálů kouzlu Vánoc nic neuberou, a ještě z nich budete mít lepší pocit. 
    • Lokálnost – Lokální výrobky mají menší dopady na životní prostředí, protože se nemusí dovážet z dálky, jejich koupí navíc podpoříte místní farmáře a drobné podnikatele. 
    • Trvanlivost a znovupoužitelnost Vyhýbejte se výrobkům na jedno použití.
    • Odpady a obaly – Při koupi výrobku myslete i na to, jak vznikl, a zda je možné jej recyklovat. Platí, že čím méně obalů, tím lépe.

Jaký vybrat vánoční stromek?

Vánoční stromeček bývá často jednorázovou záležitostí. Z tohoto hlediska je nejlepší si nepořizovat žádný, a místo toho si ozdobit stromek na zahradě nebo v lese. Když ke zdobení použijete sušené ovoce a ořechy, budou mít vánoční nadílku i lesní zvířata. Doma pak stačí mít třeba jen pár větviček z jehličnatého stromu ve váze. 

Pokud ale trváte na vánočním stromku, vyhněte se těm dováženým ze zahraničních plantáží. Ani umělý stromek není dobrá volba. Sice vám vydrží spoustu let, ale za jeho výrobou stojí procesy náročné jak na energii, tak materiály. Navíc není úplně jednoduché jej zlikvidovat.

Nejlepší alternativou je stromek z pravidelné prořezávky, nejlépe z udržitelně obhospodařovaného lesa s certifikací FSC. Můžete si také pořídit stromek v květináči. Musíte si dát pozor na správnou péči, aby vám přes zimu nezahynul a na jaře jste jej mohli vysadit na vhodném místě. 

Další podrobnosti o vánočních stromcích se dozvíte zde

Sváteční tabule

O vánočních svátcích bývají stoly přeplněné různým jídlem a pochutinami. Jídla však bývá až příliš velké množství, což končívá přejídáním, nebo zbytečným plýtváním.

Pro vaše zdraví, peněženku i životní prostředí je proto dobré nákup jídla dobře rozplánovat, a kupovat toho jen tolik, kolik opravdu sníte. Při nakupování preferujte regionální výrobky, a výrobky s co nejméně obaly. Není taky na škodu se dopředu se známými a příbuznými domluvit na pečení cukroví. Pokud nezvládnete během svátků všechno jídlo spotřebovat, můžete ho dát do veřejné lednice

Co se týče štědrovečerní večeře, mnoho rodin stále tradičně jí rybu. Kdo si ji nedokáže odepřít, měl by jí dopřát alespoň rychlou smrt z rukou profesionála. Při koupi mořských ryb bychom měli nejprve nahlédnout do rybího průvodce, abychom jejich koupí nepřispěli k likvidaci celého druhu. Nicméně existuje mnoho dalších chutných jídel ke štědrovečerní večeři, které jsou více šetrné k životnímu prostředí a zároveň ohleduplné ke zvířatům. Můžete tedy zvážit, zda nezačít s novou tradicí. 

Dárky

Tradice obdarovávání příbuzných a přátel je jedním z nejzátěžovějších aspektů Vánoc. A to nejen z hlediska životního prostředí, ale také finančně, a kvůli společenskému a obchodnímu tlaku i psychicky. 

Pokud tedy chcete dárky dávat, existuje několik smysluplných variant šetrných k životnímu prostředí, ze kterých budete mít vy i obdarovaný radost. 

Mezi tyto dárky patří např. lístky na výstavu, do divadla, na koncert. Další variantou je předplatné časopisu nebo třeba masáží.

Pokud máte spíše více volného času, než peněz, jsou pěkným dárkem rukodělné výrobky. Chcete-li snížit dopad vyráběných dárků na životní prostředí, používejte přírodní nebo recyklované materiály, popř. upcyklujte. Můžete třeba ze staré záclony po babičce ušít šikovné pytlíky na nákup ovoce a zeleniny, nebo vyrobit jedlé dárky.

Zvláštní přidanou hodnotu mají dárky pro ty, kdo je potřebují nejvíc. Na Vánoce se těší také lidé v domovech důchodců, dětských domovech či azylových domech. Přispět můžete třeba na zakoupení kozy či slepic rodině v rozvojové zemi. Mnoho neziskových organizací zaměřených na sociální služby, ekologii či rozvojovou pomoc nabízí na svých stránkách certifikáty na různé charitativní projekty a veřejně prospěšné aktivity. Stačí si jen otevřít jejich webovky.

I při výběru jiných dárků myslete na to, aby byly spíše z přírodních nebo recyklovaných materiálů, z lokální produkce, trvanlivé, s méně obaly a možností recyklace po dosloužení. 

Balení dárků 

Nejběžněji se u nás dárky balí do balicích papírů. Ty však bývají po rozbalení těžko znovu použitelné, některé druhy kvůli povrchové úpravě (barevné obrázky, třpytky, lesklé tisky aj.) není možné recyklovat

Můžete proto raději použít třeba obyčejný recyklovaný papír bez povrchové úpravy, který ozdobíte ručně namalovaným obrázkem nebo stužkou. Dále je možné dárky balit do látkových pytlíčků a šátků, krabiček, které vám zbudou z jiných výrobků apod. Konkrétní tipy a návody naleznete např. zde.

Dárek je vhodnější převazovat lýkem, obyčejným provázkem, nebo látkovou stužkou, kterou si můžete schovat a použít i na další Vánoce. 

Na závěr:

Pokud Vás zajímá, jak naložit s již vyprodukovanými odpady, jako je např. tuk po smažení, olovo na lití apod., poradí Vám ve zpravodaji Ministerstva životního prostředí (str. 24).