Velkou část našeho plastového odpadu tvoří obaly od různých kosmetických a čisticích prostředků, které používáme pro osobní hygienu a úklid domácnosti. Tyto výrobky také často obsahují různé chemické látky, které škodí přírodě a mohou mít negativní efekt i na lidské zdraví.
Pravidla pro nakupování drogistického zboží:
- Z výrobku by mělo vzniknout co nejméně odpadu
- volíme takové výrobky, které využijeme bezezbytku, např. tuhá mýdla, šampony, deodoranty apod.
- volíme materiály, které se dají kompostovat, nebo snadno recyklovat, např. bambusové kartáčky na zuby
- při nákupu volíme obaly, které se dají znovu použít (např. stáčená drogerie), nebo jsou dobře recyklovatelné (spíše papírový obal než plastový)
- Pokud se obalům nelze vyhnout, je lepší koupit větší balení výrobku, než několik menších. Předejdeme tím tvoření zbytečného odpadu
- Vybíráme zboží, které je šetrné k životnímu prostředí a našemu zdraví
Šetrnost k životnímu prostředí platí nejen pro úklidové prostředky (prací prášky, mýdla, saponáty aj.), ale také pro kosmetické přípravky, které se mohou dostat do přírodního prostředí. Těmi jsou např. běžné opalovací krémy. Nejenže látky v nich obsažené mohou škodit přímo vám, ale navíc se při koupání z pokožky smyjí, a mohou škodit vodním organismům. Jaké opalovací krémy volit a jakým se vyhnout se můžete dočíst zde.
Výrobky s ekoznačkou mají menší dopad na životní prostředí, musí totiž vyhovět řadě kritérií: biologická rozložitelnost, ekotoxicita pro vodní organismy, dráždivost kůže, kontaminace patogenními organismy, recyklovatelnost obalového materiálu, dávkování. Nejčastěji se setkáme s českým certifikátem „Ekologicky šetrný výrobek“ (http://www.ekoznacka.cz/), nebo evropským „The Flower“ (http://ec.europa.eu/ecat/).