Domov – spotřebiče

Počítače, mobilní telefony, tablety, mixéry, pračky a ledničky – zařízení, bez kterých si nedokážeme naši domácnost ani představit. Vybíráme je podle kvality, nebo podle toho jak jsou úsporné, nebo prostě podle oblíbené a osvědčené značky.

Nejprve však zvažme, zda daný spotřebič skutečně potřebujeme a využijeme. Výhodnější může být nechat prádlo sušit na šňůře sluníčkem namísto koupě a provozu elektrické sušičky. Vrtačku si můžeme občas půjčit. Zvažme také provozní náklady: lepší je kávovar na zrnkovou kávu, který za sebou nezanechá hromadu nerecyklovatelných kapslí a kávu uvaří zhruba 4x levněji.

Spotřebič má být kvalitní, proto je třeba posoudit délku záruční doby. Dvouletá záruční doba je zákonné minimum, najdeme však i výrobky s desetiletou či doživotní zárukou. Vyplatí se prostudovat podmínky, na co přesně se záruka vztahuje.

Pro přehlednost a zjednodušení zavedla Evropská unie povinnost označovat spotřebiče takzvanými energetickými štítky. Pokud jsou ale k dispozici i třídy A+++, pak lze říci, že třída A již neoznačuje úsporný spotřebič. Vyplatí se tedy vybírat energeticky nejúspornější zařízení ve své kategorii.

Chceme-li si vybrat úsporný spotřebič, navštívíme nejprve www.uspornespotrebice.cz

Tipy na domácí úspory:

  • Chladničky a mrazáky: Například pro chladničky a sušičky je třída A+++ o 60 % úspornější než třída A.
  • Pračky: Snížením nastavení teploty praní z 90 °C na 60 °C lze ušetřit až 1/4 energie.
  • Sušičky: Sušičky na principu tepelného čerpadla uspoří až 46% energie oproti kondenzačním.
  • Myčky: Třída A+++ má o 30% nižší spotřebu energie než výrobek třídy A.
  • Elektrické trouby: Je možné nalézt trouby se spotřebou nižší o 30 %, než odpovídá zařazení do energetické třídy A.
  • Elektrické sporáky: Nové typy sporáků uspoří oproti starším 20–30 % energie. Sklokeramické varné desky s ohřevem typu Hi-light nebo indukční desky mají až o 60% nižší spotřebu než klasické varné desky.
  • Zdroje světla: Nevybíráme je již podle příkonu (60, 100W), ale podle světelného výkonu (60W žárovce odpovídá 500-800 lumenů). Důležitá je také barva světla od barvy plamene (kolem 2500 Kelvinů), přes teplé žluté (2 700 K), chladnou bílou (3 000 – 5 000 K) až po denní světlo (6 000 K). Na noční nebo veřejné osvětlení by nemělo být více než 3000 K.

Více informací o tom, jak zvolit správné osvětlení v domácnosti se můžete dozvědět z publikací „Zásady správného osvětlování“ nebo „Jak vybrat správná LED svítidla“.

Další tipy jak ušetřit energii:

Spotřeba přístrojů v režimu STAND BY je okolo 0,5 až 10 W, u starších spotřebičů až 20 W (až 175 kWh/rok).

I vypnutý spotřebič může spotřebovávat energii ze sítě (při transformací napětí z vyššího na nižší). Proto např. notebooky odpojujme od sítě, pokud je nepoužíváme. Vypínáme i Wi-Fi, infračervený port, Bluetooth, externí reproduktory PC, tiskárny a další periferie, není-li nutný provoz.

Většina z nás má mobilní telefony, které často zapomene v nabíjet v zásuvce. Jednoduchá aplikace Ecobattery protector vás přivolá zpět k vašemu telefonu v momentě, kdy je plně nabit. Možná se to nezdá, ale ušetříte nejen energii, ale také výrazně životnost vaší baterie.

Máme-li nefunkční spotřebič, zkusíme jej před odevzdáním do elektroodpadu nechat opravit například přes projekt Opravárna nebo v Servisu domácích spotřebičů (chladničky, mrazáky, pračky, myčky, plynové spotřebiče, průtokové ohřívače, bojlery, malé domácí spotřebiče). Opravář přijede k nám domů, zjistí závadu, navrhne řešení a v případě souhlasu spotřebič opraví.

Máme-li funkční spotřebič, kterého se chceme zbavit, můžeme jej darovat přes projekt www.jsemzpet.cz

 

Pro sběr dosloužilých drobných elektrospotřebičů slouží červené kontejnery společnosti Asekol, konkrétní lokality, kde jsou umístěny, najdete zde.

Větší elektrospotřebiče je možné odevzdat ve sběrných dvorech. Společnost REMA nabízí občanům také bezplatný svoz elektroodpadu přímo z domácnosti. Nechat odvézt si můžeme například starou pračku, ledničku, televizi či vysloužilou autobaterii. Menší elektrospotřebiče musíme zabalit do krabice. Celková váha krabice musí být minimálně 25 kilogramů. Pro nezabalené spotřebiče je váhový limit minimálně 150 kilogramů.

Při výměně žárovek nezapomínejte na to, že kompaktní úsporné zářivky obsahují rtuť a nepatří do běžného odpadu – je proto potřeba je odevzdat v k odborné recyklaci v prodejnách, nebo na sběrných střediscích.

 

Další zajímavé odkazy: