Domov – oblečení a obuv

Většina oblečení a to i oblečení známých značkových firem je dnes vyrobena v Číně, Malajsii, nebo Indonésii. Obuv především v Číně a Indii. V zemích, které jsou pověstné extrémně nízkými mzdami, špatnými pracovními podmínkami a nedostatečnou ochranou přírody. Nákupem oblečení z běžného prodeje se tedy také podílíme na ničení životního prostředí na druhé straně planety.

Co s tím?

  • Opakované použití: Nakupujeme i oblečení z druhé ruky – to, co hledáme, možná už někdo jiný nepotřebuje. Second handů a charitativních obchodů je po celé republice velké množství. K vyhledání nejbližšího „sekáče“ lze využít web Převlíkárna. Oblečení, které ztratilo barvu nebo je jinak obnošené, můžeme přešít, obarvit či obatikovat. Často tak vzniknou krásné a zcela originální oděvy.   Pokud je sami již nepotřebujeme, dáme je do bazaru, věnujeme je známým, rodinným příslušníkům, charitativním organizacím. Lze také využít akce, na nichž se přímo vyměňuje oblečení s dalšími lidmi – tzv. SWAP. Tím se lze zbavit již nepotřebných věcí (nejen oblečení), a zároveň si přinést domů nové kousky. Pokud ani to nelze pak můžeme starý textil odevzdat k recyklaci do speciálních kontejnerů:
  • Kvalita: Kupujeme oblečení s dlouhou životností, které zajistí, že ho opravdu „vynosíme“.
  • Lokalizace: Můžeme si nechat oblečení ušít na míru u místních krejčových a krejčích, nebo alespoň preferovat oblečení a materiály české či geograficky blízké výroby.
  • Materiál: preferujeme ekologická přírodní vlákna. Snažíme se vyhnout polyesteru, elastinu, lykře a klasické bavlně. Naopak dáváme přednost biobavlně, bambusu, konopí, dřevěným vláknům, lnu a vlně.
    • Biobavlna: podobně jako biopotraviny je i biobavlna pěstována a zpracována bez použití problematických a toxických chemických látek.
    • Biobambus: Bambus roste rychle a přirozeně bez pesticidů, herbicidů nebo umělých hnojiv. Výroba bambusového vlákna se však neobejde bez chemie. Textil z biobambusu výborně absorbuje pot, je antistatický a antibakteriální.
    • Konopí: Oblečení z konopných vláken je neobyčejně pevné. Nepustí se do něj moli. Dobře saje pot, je antistatické a antibakteriální. Pěstování konopí omezuje výskyt plevelů, takže se nemusí používat chemie.
    • Celulózová vlákna ze dřeva: Vlákna nevyžadují bělení chlórem. Jsou velice pevná a neobsahují zbytečné chemikálie, takže jsou vhodná pro alergiky.
    • Len: chladí, takže je vhodný pro letní oblečení. Potřebuje méně pesticidů a chemikálií.
    • Vlna: Je pružná a ohebná. Nejlepší je pokud jde o lokální zdroj. Pro malý zájem o vlnu však u nás nepovažují chovatelé ovcí a koz vlnu za surovinu, ale za odpad.

Certifikace

Pro textilní výrobky, na jejichž výrobu byly použity suroviny z ekologického zemědělství, se vžilo označení organický textil či biotextil. Materiál takového textilu pochází z rostlin, které byly pěstovány ekologicky šetrným způsobem. U biotextilu je kladen důraz na původ surovin. V ČR se můžeme setkat například s certifikáty britské Soil Association.

 

Celosvětově známá, rozšířená a velmi přísná je certifikace textilií „Oeko-Tex® Standard 100“ potvrzující, že výrobky nejsou škodlivé pro lidi ani životní prostředí a při výrobě bylo eliminováno použití nebezpečných chemikálií.

 

„Fair trade“ oblečení s označením Fair Wear Foundation je ušito za dodržování pracovněprávních standardů Mezinárodní organizace práce.